niedziela, 31 lipca 2016

Monitor łączności smartfona od Edwarda SnowdenaAutor: Paweł Hać

Wyposażenie telefonów w liczne moduły komunikacji sprawia, że są bardzo narażone na wszelkiego rodzaju ataki. Edward Snowden we współpracy z Andrew Huangiem opracowali dodatek do smartfonów, który pozwoli wykryć podejrzaną aktywność.

Nakładka na telefon zaprezentowana została na MIT Media Lab kilka dni temu. Urządzenie podpinane jest w miejsce karty SIM (ta natomiast przeniesiona została bezpośrednio do urządzenia) i zaczepiane do smartfona jak obudowa ochronna, zasłaniająca połowę tylnego panelu. Z uwagi na konieczność fizycznego podłączenia się do podzespołów telefonu, niezbędne było zmodyfikowanie smartfona, który został wykorzystany do prezentacji.

Akcesorium ma za zadanie sprawdzać, kiedy wykorzystywane są określone moduły komunikacyjne telefonu – informacje o ich statusie wyświetlane są na wbudowanym ekranie. Monitorowana jest sieć komórkowa, Wi-Fi, Bluetooth oraz GPS. W przypadku podejrzanej aktywności użytkownik jest informowany, a w razie potrzeby może błyskawicznie wyłączyć wszystkie moduły komunikacyjne.

źródło: PubPub kategoria: News