piątek, 5 sierpnia 2016

Polska inteligentna koszulka do pomiaru EKGAutor: Jarek Cała

Inteligentna odzież może być nie tylko zwykłym gadżetem, ale również bardzo przydatnym sprzętem medycznym. Udowodniła to łódzka firma Inovatica, która stworzyła koszulkę tekstylną do pomiaru EKG, przeznaczoną dla pacjentów w trakcie rehabilitacji kardiologicznej.

Projekt został zrealizowany przy współpracy z Politechniką Łódzką i Uniwersytetem Medycznym w Łodzi. Inovatica napisała oprogramowanie dla całego systemu, a specjaliści z Politechniki byli odpowiedzialni za tzw. tekstronika, czyli połączenie koszulki tekstylnej z sensorami pomiarowymi.

Na czym polega innowacyjny projekt? Koszulka za pomocą bluetooth łączy się z urządzeniami mobilnymi takimi jak: smartfon czy tablet. Wtedy za pomocą internetu pokazuje pomiary EKG w czasie rzeczywistym na wybranym urządzeniu. Najważniejsza w tym wszystkim jest możliwość przesyłania wyniku prosto do lekarza, który zdalnie jest w stanie monitorować pacjenta.

Szef firmy Inovatica Bogumił Zięba wyjaśnił, jak powstawała inteligentna koszulka:
„Cała trudność polegała na tym, w jaki sposób sygnał, który jest zbierany, odfiltrować, odszumić, ustabilizować i przesłać do telefonu komórkowego przy pomocy bezprzewodowego, bezpiecznego protokołu komunikacyjnego z pomocą systemu bluetooth. Później była to już inżynierska praca polegająca na napisaniu oprogramowania dla telefonu komórkowego i serwera, który będzie przesyłał i wyświetlał dane dla lekarzy, zdalnie monitorujących pacjentów”

Projekt uzyskał 300 tys. zł unijnego dofinansowania w ramach działania III.3 „Rozwój B+R w przedsiębiorstwach” z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Został wyróżniony nagrodą „Mocni w biznesie” w kategorii „Innowacje z potencjałem”.

źródło: TVP info kategoria: News
  • Mariusz Matusiak

    Czyli będąc podłączona do Internetu umożliwia personalizowanie treści reklamowych czytaj namierzanie przez koncerny farmaceutyczne, wciskanie przeróżnych specyfików, raportowanie firmom ubezpieczeniowym o stanie naszego zdrowia, a uruchamiana na urządzeniach pod kontrolą Androida – oznacza całkowite udostępnianie danych Google, które to już zajmie się ich sprzedażą jak należy.
    Rozwój IoT jest nieunikniony, ale wprowadzanie go do branży Health Care skończy się bardzo przykro.