wtorek, 15 marca 2016

CONNECTED nr 1/2016 (10)Autor: Norbert Cała

Leżę na łóżku. Telefonem podkręcam głos w telewizorze, bo nie do końca słyszę co mówią bohaterowie filmu wysyłanego z tabletu. W sumie, film trochę mroczny, więc dlaczego by nie zrobić odpowiedniego nastroju dostrajając kolor żarówki? To również zrobię z telefonu. Nastawiam też wodę na herbatę. Z telefonu. Po tym wszystkim mówię mu, żeby poszedł wynieść śmieci i zrobił mi kanapkę z masłem orzechowym. A potem ją zjadł.

Żarty na bok. Prawda jest taka, że – czy chcemy czy nie – wszystko wokół nas staje się coraz bardziej „smart”. Mamy cały koncept inteligentnego domu, w którym absolutnie każdy element jest ze sobą połączony. Taka „Alicja w krainie czarów” zrobiona przy użyciu internetu. Ale taka jest naturalna kolej rzeczy. Najpierw pojawiły się komputery, aby ich technologia przeniknęła do innych stref naszego życia.

Każdego roku jest tego coraz więcej. Jeszcze dwa lata temu nikt nie słyszał o piekarnikach sterowanych telefonem, a tu proszę – my takie cudo dla Was przetestowaliśmy. Sprawdziliśmy również zamek, który sam otwiera drzwi, wspomniane żarówki zmieniające kolor, oraz odkurzacz co sam sprząta. Mamy rozwiązania, które pozwolą Wam usmartowić dotychczasowe sprzęty domowe.

Jednak z każdym rokiem wraca to samo pytanie. „Czy my aby nie przesadzamy?” My, jako ludzie wymyślający kolejne udziwnione produkty. Przyjrzeliśmy się więc absurdalnym inteligentnym urządzeniom. Wreszcie, zastanowiliśmy się czy my tego wszystkiego tak naprawdę potrzebujemy? Może doprowadzi do skrajnego lenistwa, a film WALL·E okaże się być proroczą wizją przyszłości? A może uwolni nas od żmudnych czynności, będących zwyczajnym marnotrawstwem czasu?

Mam nadzieję, że lektura pierwszego w tym roku numeru Connected pozwoli Wam samodzielnieć określić czy smart-wszystko to faktycznie dobry pomysł. Poza tym, na kolejnych stronach znajdziecie relację z tegorocznej edycji Intel Extreme Masters, tradycyjną dawkę kulturowych ciekawostek i kolejną część opowiadania Wojtka. Miłej lektury!

„Jarvis, wyłącz światło!”

Owocnej lektury, znajdziecie Nas na FacebookuTwitterze, w Google Play oraz w AppStore!

Pobierz ten numer:

Zostaw nam swój adres mailowy, a poinformujemy Cię o kolejnym numerze naszego magazynu.