środa, 21 grudnia 2016

CONNECTED nr 4/2016 (13)Autor: Norbert Cała

Kilka dni temu przeczytałem, że według niektórych muzyka filmowa jest robiona przez roboty. Przetarłem ze zdziwienia oczy, poszedłem na koncert i upewniłem się – muzykę piszą ludzie. Zastanawiało mnie jednak skąd ktoś mógł pomyśleć, że jest inaczej. I chyba wiem.

Rewolucja przemysłowa nam sporo ułatwiła. Już nie trzeba czekać na krawca, by ten uszył Ci koszulę – po prostu idziesz do sklepu i bierzesz swój rozmiar. Nie ma takiej co Ci się podoba? Idziesz do innego sklepu. To takie proste. Podobnie jest z meblami, rolkami, komputerami, zegarkami a nawet kanapkami. Przekrojenie bułki i wrzucenie do niej ulubionych składników zajmuje mniej niż zawiązanie buta. Mimo to wielu z nas jest gotowych zapłacić te kilka złotych za gotowy posiłek u Pana Kanapki i ja im się nie dziwię.

Jest wygodniej, jest szybciej i często jest dokładniej. Jest też mniej ludzko. Coraz częściej zapominamy, że wszystko co doświadczamy na co dzień w miastach jest zrobione przez człowieka. Ten samochód co przejeżdża obok wieżowca po dwupasmówce – dzieło ludzkie. Oczywiście, niejedna maszyna brała udział w ich stworzeniu, ale tę maszynę też stworzył jakiś ktoś. Podobnie z tą muzyką. Być może niektórzy na tyle przywykli do idei maszyn robiących wszystko za nas, że żadnym zaskoczeniem nie byłoby dla nich gdyby nuty sklejał komputer.

Dlatego w ostatnim numerze Connected na 2016 rok chcemy wrócić do podstaw. Naoglądaliśmy się Adama Słodowego i wyposażeni w jego ponadczasowe wskazówki zaczęliśmy robić swoje rzeczy. Jako, że ten rok otwieraliśmy tematem smart home, to nim też zamkniemy. Jest to jednak smart home w wersji zrób-to-sam.

Tym razem poszliśmy do sklepu tylko po składniki. Wyciskamy ostatnie poty z Raspberry Pi. Szukamy tańszych alternatyw do tych najpopularniejszych zastosowań smart home. Wspominamy jak to z tym DYI było kiedyś i zastanawiamy się jak będzie w przyszłości. No i najważniejsze – co w naszych domach może być smart bez konieczności robienia remontu? To wszystko czeka na kolejnych stronach.

Michał Zieliński

Owocnej lektury, znajdziecie Nas na FacebookuTwitterze, w Google Play oraz w AppStore!

Pobierz ten numer:

Zostaw nam swój adres mailowy, a poinformujemy Cię o kolejnym numerze naszego magazynu.